Deprecated: Korzystanie z sanitize_url uznawane jest za przestarzałe od wersji 2.8.0! Zamiast tego użyj esc_url_raw(). in /home/p600/wp-includes/functions.php on line 4713

Deprecated: Korzystanie z sanitize_url uznawane jest za przestarzałe od wersji 2.8.0! Zamiast tego użyj esc_url_raw(). in /home/p600/wp-includes/functions.php on line 4713

Deprecated: Korzystanie z sanitize_url uznawane jest za przestarzałe od wersji 2.8.0! Zamiast tego użyj esc_url_raw(). in /home/p600/wp-includes/functions.php on line 4713
Europa

Neapol – co warto wiedzieć przed podróżą

Neapol

Powiedzmy sobie szczerze. Neapol nie ma najlepszego PR-u. Od lat mówi się, że miasto jest brudne, rozwalone, chaotyczne i życiu nieprzyjazne. Że rządzi w nim camorra, która kontroluje każdy biznes w mieście. Że jest niebezpieczne, dlatego łatwo tutaj portfel, dziewictwo i życie. I rzeczywiście, Neapol to miejsce, któremu można wiele zarzucić i które na tle klimatycznych mieścinek rozsianych na półwyspie apenińskim wyróżnia się lekkim, ale widocznym na każdym kroku zaniedbaniem. Tu rozkopana ulica, tam walające się odpady. Jest jednak światełko w tunelu! Pomiędzy urbanistycznymi minusami dostrzec można lśniące klimatycznym potencjałem plusy i ważne, żeby o tych miejsca na mapie miasta pamiętać w chwilach urlopowego zwątpienia! 

Neapol to trzecie po Rzymie i Mediolanie miasto Włoch. Patrząc na panujący tutaj chaos, trudno uwierzyć, że to właśnie na tę metropolię inne miasta patrzyły kiedyś z podziwem. To właśnie w Neapolu ruszyło pierwsze na półwyspie apenińskim metro. To tutaj mrok nocy zaczęły rozświetlać latarnie gazowe, a z kranów popłynęła bieżąca woda.

street in Nales

street in Nales

Choć w czasie II wojny światowej Neapol był najbardziej zbombardowanym włoskim miastem, to jednak wciąż zachwycać się można jego historyczną zabudową. I właśnie w takiej kamienicy, pamiętającej złote lata stolicy regionu Kampania zamieszkaliśmy w czasie naszego pobytu. 

Kamienica. Neapol

To nie jest kamienica, w której mieszkaliśmy. To po prostu ładny budynek więc zamieszczam zdjęcie.

Żeby dotrzeć do mieszkania, które dopiero co przerobione zostało na hotel trzeba było przejechać się dwoma windami, przejść przez otwarte patio i maszerować jeszcze chwilę po schodach. Nasz pokój był duży, a w miarę upływu dni pojawiały się w nim nowe meble. Raz właściciel doniósł krzesło, drugi raz stół. Wtedy zniknął jednak całkiem przydatny, zwłaszcza w chłodne wieczory wełniany koc (widocznie coś za coś). Najbardziej rzucająca się zmiana nastąpiła dnia 3, kiedy to na ścianach pojawiła się cała kolekcja kiczowatych, małych obrazków. Te rozwieszone były chaotycznie w całym pokoju i zapewne zdaniem właściciela tego lokum dodawały mieszkaniu włoskiego szyku i elegancji. 

Pokój w Neapolu

Awangardowe ozdoby, które pojawiły się nagle popołudniową porą w naszym pokoju.

Ale dość o hotelu, który pewnie nikogo specjalnie nie interesuje. Teraz o pogodzie, która ekscytuje każdego, niezależnie od wieku, rasy i orientacji seksualnej. Otóż lało. Często i intensywnie. Nie powinniśmy być zaskoczeni, bo listopad to najbardziej deszczowy miesiąc roku w tamtym rejonie Włoch. Mimo wszystko, w powietrzu unosił się duch rozczarowania, który śmiał się głośno, kiedy wsłuchiwaliśmy się w krople deszczu rytmicznie uderzające o metalowy parapet.

Naples street

Kamienica w zabytkowej części miasta. 

Zauważyliśmy jednak pewną prawidłowość. W Polsce po deszczu pojawiają się grzyby, ewentualnie kałuże. We Włoszech sprzedawcy foliowych płaszczy i parasolek. Już za 1 euro można ubrać się w plastikowe palto w najmodniejszych w sezonie kolorach. Za 3 euro zostajesz posiadaczem parasolki! Te są jednak wyjątkowo nietrwałe stąd zalegające przed wypełnionymi po brzegi śmietnikami stosy części wygiętych siłą wiatru w kierunkach czterech stron świata.

Castel Nuovo, znany również jako Maschio Angioino

Castel Nuovo, znany również jako Maschio Angioino oraz pan sprzedający foliowe płaszcze – najbardziej pożądaną rzecz w czasie deszczowych, włoskich dni.

Najciekawsze w Neapolu jest największe w Europie historyczne centrum. 27 wieków historii rozsianych na powierzchni 1700 hektarów całkowicie zasłużenie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wąskie przecinające się uliczki. Wysokie kamienice na których sąsiedzi zaglądają sobie do okien, bo domu budowane były bardzo blisko siebie. Z niemal każdego mieszkania wystaje mokre również od deszczu pranie. Pomiędzy domami małe kapliczki z wizerunkami świętych, albo zmarłych członków rodzin. No i knajpki, w których mieszkańcy spędzają leniwe wieczory.

Kapliczka w historycznym centrum Neapolu

Kapliczka w historycznym centrum Neapolu.

Naples street

Kwiaty doniczkowe rozstawione są wszędzie.

Prawdziwy lokalny hit to bary z drinkami za 1 euro. Król w tej branży jest tylko jeden, a koronę dzierży na swojej głowie Aperol Sprizt. Tutaj podawany bez wody mineralnej i nie w wypukłym kielichu z plasterkiem pomarańczy, ale w plastikowym kubku o pojemności 200 ml. To właśnie do takich miejscach jak                               wpada neapolitańska  młodzież, aby smacznie i skutecznie upić się przed finałem imprezowego wieczoru.

Neapol ma na rozbudowane wybrzeże, z którego latem na pewno roztacza się wspaniały widok na najsłynniejszy wulkan starego kontynentu. My jedyne co widzieliśmy, to gęste chmury zwiastujące zbliżającą się ulewę. Rozstawione przy brzegu łódki, czekały leniwie na cieplejsze dni, kiedy brodaty rybak w żółtym sztormiaku spuści je na taflę wody i razem pomkną w stronę zachodzącego na tle Wezuwiusza słońca. 

Naples

Widok na Wezuwiusza.

Najlepsza pizza w Neapolu

Jeśli Neapol to oczywiście pizza. To właśnie tutaj w 1830 r. w otwarto pierwszą na świecie pizzerie – Antica Pizzeria Port’ Alba. Nic więc dziwnego, że danie to jest dla mieszkańców miasta prawdziwą kulinarną świętością i gastronomicznym powodem do lokalnej dumy. Typowa pizza neapolitańska charakteryzuje się wysokimi dobrze wypieczonymi brzegami i cienkim środkiem. Margarita pokryta jest sosem pomidorowym i duża ilością mozzarelli buffala. Pizza neapolitańska nie jest podzielona na kawałki, a miejscowi jedzą ją za pomocą sztućców. 

Gdzie zjeść pizzę neapolitańską?

Pizzę w Neapolu można zjeść wszędzie, bo dobrych pizzerii nie brakuje. My wałęsając się ulicami miasta trafiliśmy do L’antica Pizzeria da Michele, jednego z najbardziej kultowych lokali. Jeśli planujesz jednak zabrać swoją drugą połówkę na romantyczną kolację przy świecach i przy dźwiękach włoskiej serenady poprosić o jej/jego rękę radzimy wybrać inną restaurację. L’antica Pizzeria da Michele to miejsce bez kompleksów, snobizmu i zbędnego patosu. Tutaj po prostu od lat można zjeść pyszną pizzę. Ta serwowana jest w dwóch rodzajach: jako margarita albo marinara. Proces zamawiania i konsumpcji wygląda tak. Zazwyczaj przed lokalem kłębi się tłum głodnych ludzi, czekających na wolne miejsce w środku. My akurat mieliśmy szczęście i czekaliśmy niecałe 5 minut (w sezonie czas oczekiwania wydłuża się  nawet do 40 minut). Siadasz przy stole bez obrusa, który pan wyciera szmatką tuż przed twoim nosem. Rozsadzanie działa podobnie jak w barze mlecznym.  Zajmujesz miejsce, które akurat jest wolne, co oznacza, że możesz dzielić stół z innymi osobami. Mówisz, który rodzaj pizzy chcesz, czy dokupujesz napój w cenie 2 euro, a później obserwujesz jak na twoich oczach grupa jurnych, młodych Włochów ubranych w białe podkoszulki walczy z ciastem.

 Przygotowywanie pizzy w L’antica Pizzeria da Michele

Przygotowywanie pizzy w L’antica Pizzeria da Michele

W międzyczasie możesz podziwiać kolekcję nagłówków i starych fotografii dotyczących pizzerii. Tych nie brakuje, bo miejsce w Neapolu nosi miano kultowego.

 L’antica Pizzeria da Michele

L’antica Pizzeria da Michele

Splendoru dodaje również fakt, że właśnie tutaj nakręcono scenę z filmu kiedy Julia Roberts zajada się pizzą. Do zobaczenia -> TUTAJ.

Po posiłku i nie tylko warto wybrać się na kawę, a że ta serwowana w Neapolu uważana jest za jedną z najlepszych na świecie.Oczywiście we Włoszech nie wypada pić niczego innego jak espresso. Gęsty, aromatyczny

Równie gorliwą miłością, jak ta do kawy i pizzy mieszkańcy Neapolu darzą Diego Maradonę. Choć Argentyńczyk opuścił Napoli w 1991 roku, to jednak na murach miasta wciąż można zauważyć jego podobizny, a w sklepach z pamiątkami kupić brelok na klucze z uśmiechniętą buzią piłkarza, który już dawno wygląda nieco inaczej. Nic dziwnego, że mieszkańcy uważają go za półboga, który rozsławił ich miasto jak nikt inny na świecie! Tylko za czasów Maradony, Napoli potrafiło sięgnąć po dwa mistrzostwa Włoch i od tamtego czasu nie powiększyło swojego dorobku. Z “Boskim Diego” w składzie włoski klub zdobył również swoje jedyne trofeum międzynarodowe, Puchar UEFA w sezonie 1988/89. Diego jest tutejszą legendą, a o szacunku klubu może świadczyć fakt, że numer 10 z którym grał argentyński snajper został w klubie zastrzeżony.

 

You Might Also Like

No Comments

 • Reply
  ShawnAbelt
  11/09/2023 at 21:28 Comment awaiting approval

  Meet to the the world at large of banana flip flops! If you’re dead beat of champaign hoary dead flip flops, then these aglow yellow beauties wishes certainly charm to you. These sandals are not just contented and practical but are also incredibly making whoopee and unique. It’s no trip that they’ve become such a humongous hit among people of all ages!

  Banana Flip Flops Sandals

  The beforehand thing you’ll heed at hand these flip flops is that they look like bananas. Yes, that’s exact! Each sandal has a yellow banana form, which makes it look like you’re usual on a banana with each foot.

  Banana Furious Flops Sandals

  Not purely is it a [url=http://vdnt.ru/forum/banana-clothing]http://vdnt.ru/forum/banana-clothing[/url] fun and quirky intrigue, but it’s also a artistic dialogue starter! Visualize walking down the high road, and people can’t help but observe your footwear. You’ll be the talk of the burgh, for satisfied!

  Banana Slides Banana Sandals

  Each sandal has a yellow strap that secures your foot in locus, along with another strap that goes between your giant toe and go along with toe. This devise ensures that the sandals interrupt determinedly in burden, and you won’t from to fret about them slipping off.

  Banana Go mad Flops Sandals

  Plus, the strap ensures that you don’t have to peeve to your feet getting sweaty or uncomfortable, as they abide by your feet immovably in place.
  Banana Twist Flops Sandals

  The prat of each sandal has a non-slip tread, which ensures that you won’t slip of the tongue and slither while walking for everyone in these sandals. This mug makes them flawless during wearing on the beach, around the pool, or identical while running errands throughout town.
  3t46666

 • Reply
  ShawnAbelt
  12/09/2023 at 06:57 Comment awaiting approval

  Welcome to the midwife precisely of banana flip flops! If you’re pooped of plain antediluvian boring flip out flops, then these bright yellow beauties inclination positively petition to you. These sandals are not just contented and common-sense but are also incredibly making whoopee and unique. It’s no wonder that they’ve suit such a monstrous thrash come up to b become people of all ages!

  Banana Go mad Flops Sandals

  The blue ribbon sentiment you’ll heed thither these freak out flops is that they look like bananas. Yes, that’s licit! Each sandal has a yellow banana fettle, which makes it look like you’re standing on a banana with each foot.

  Banana Furious Flops Sandals

  Not purely is it a [url=https://alternatio-org.ru/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=153204]https://alternatio-org.ru/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=153204[/url] joking and quirky design, but it’s also a artistic talk starter! Visualize walking down the street, and people can’t eschew but detect your footwear. You’ll be the talk of the town, as far as something sure!

  Banana Slides Banana Sandals

  Each sandal has a yellow strap that secures your foot in grade, along with another strap that goes between your monstrous toe and second toe. This design ensures that the sandals support securely in place, and you won’t possess to harass hither them slipping off.

  Banana Flip Flops Sandals

  Extra, the strap ensures that you don’t have to peeve to your feet getting sweaty or uncomfortable, as they keep your feet immovably in place.
  Banana Lose it Flops Sandals

  The bottom of each sandal has a non-slip tread, which ensures that you won’t screw up reveal and slide while walking wide in these sandals. This mug makes them consummate representing wearing on the beach, around the pool, or identical while sustained errands throughout town.
  3t46666

 • Reply
  ShawnAbelt
  12/09/2023 at 16:12 Comment awaiting approval

  Freely permitted to the the world at large of banana furious flops! If you’re dead beat of champaign hoary stale flop flops, then these bright yellow beauties on unfalteringly appeal to you. These sandals are not merely likeable and common-sense but are also incredibly making whoopee and unique. It’s no miracle that they’ve suit such a humongous sock all of a add up to people of all ages!

  Banana Flip Flops Sandals

  The essential sentiment you’ll notice thither these twist flops is that they look like bananas. Yes, that’s right! Each sandal has a yellow banana shape, which makes it look like you’re unbroken on a banana with each foot.

  Banana Furious Flops Sandals

  Not but is it a [url=http://parttime.com.tw/home.php?mod=space&uid=381662]http://parttime.com.tw/home.php?mod=space&uid=381662[/url] joking and quirky design, but it’s also a vast conversation starter! Imagine walking down the street, and people can’t aid but note your footwear. You’ll be the talk of the hamlet, in place of satisfied!

  Banana Slides Banana Sandals

  Each sandal has a yellow strap that secures your foot in grade, along with another strap that goes between your giant toe and go along with toe. This draft ensures that the sandals stay securely in place, and you won’t have to worry hither them slipping off.

  Banana Furious Flops Sandals

  Plus, the strap ensures that you don’t procure to peeve close by your feet getting sweaty or uncomfortable, as they conserve your feet firmly in place.
  Banana Flip Flops Sandals

  The keister of each sandal has a non-slip tread, which ensures that you won’t slip and move while walking circa in these sandals. This drawing card makes them consummate for wearing on the beach, for everyone the jackpot, or identical while tournament errands all about town.
  3t46666

Leave a Reply