Azja Laos

Nong Khiaw – co, gdzie, za ile

Nong Khiaw View Point

Nong Khiaw to malowniczo położone małe miasteczko w północnym Laosie. Jeśli szukacie miejsca, w którym bez specjalnych wyrzutów sumienia będziecie leżeć na tarasie i robić jedno wielkie NIC, koniecznie odwiedźcie tę miejscowość.

Nong Khiaw

Nong Khiaw – poranny widok na przystań.

Gdzie spać?

We Nong Khiaw jest bardzo dużo hosteli i pensjonatów dlatego nie musicie rezerwować miejsca wcześniej. Najlepiej przyjechać, przejść przez most, dać się zaczepić przez jedną z właścicielek hostelu i zacząć targowanie.

Nam Houn Riverside Guesthouse

Pierwszą noc spaliśmy w Nam Houn Riverside Guesthouse. Całkiem przyjemny bangalow, z łazienką w środku. Jedyne, co może przeszkadzać, to zapach wilgoci w środku. Cena za dzień 80 tys. kipów.

SYTHANE GUEST HOUSE 

Nong Khiaw Hotel

Dwie następne noce spaliśmy w Sythane Guest House. Za pokój dwuosobowy zapłaciliśmy 60 tys. kipów za dzień. Było wygodne łóżko, wiatrak, gorąca woda, kawa 3w1 i taras z widokiem na góry. Hotel jest na bookingu, ale w znacznie wyższej cenie, więc olejcie rezerwację. Idźcie do pani i trochę się otargujcie.

Co jeść?

Jest trochę miejsc, żeby usiąść, odczekać swoje (bo tutaj na jedzenie trochę/długo) się czeka i zjeść za 15-25 tys.

Family Restaurant:

Ceny od 10 tys. Bardzo miła pani, która nawet znaj język angielki na wystarczającym do zamówienia dania poziomie przygotowuje jedzenie w kuchni swojego domu. Goście najpierw wpisują zamówienie do 32-kartkowego zeszytu w kratę, a później muszą uzbroić się w cierpliwość.  Tutaj na jedzenie czeka się długo (około 30-40 minut). Jest za to najtaniej w całej wsi i smacznie, więc jeśli ma się dużo czasu, warto.

Chennai Restaurant

Indyjska restauracja. Poszliśmy tam pierwszego dnia i niestety żałowaliśmy. Porcje jedzenia były minimalne. Za ryż płaci się osobno. Trochę smutno, bo dobra indyjska restauracja na laotańskiej wsi byłaby niezłym smakowitym kąskiem!

Zupa za 10 tys. 

Idąc w kierunku dworca autobusowego od strony miasta, skręcając w lewą stronę znajdziecie mała restaurację w której pewna pani serwuje zupę z makaronem za 10 tys. Do zupy dostajesz miseczkę ze świeżymi ziołami.

Cheap Food Nong Khiaw

Zupa z makaronem za 10 tys. kipów.

Po lewej stronie mostu 

Idąc z kierunku punktu widokowego, po lewej stronie mostu znajduje się rodzinna restauracja o niezidentyfikowanej nazwie. Jedliśmy tam śniadanie:  sticky rice i całkiem sporego omleta z pomidorami za 15 tys. Do tego niedobra (ale duża) laotańska kawa za 5 tys. I będzie pan zadowolony!

Co robić w Nong Khiaw?

Odpoczywać:

Nong Khiaw to idealne miejsce, żeby rozłożyć się wygodnie w hamaku i oddać się w ramiona błogiego lenistwa. Możliwości ku temu będzie sporo, a czas w Nong Khiaw zdaje się płynąć wolniej. Widok gór, lasów i brunatnej tafli jeziora to bardzo sprzyjające warunki do robienia jednego, wielkiego NIC.

Odwiedzić View Point:

View Point to jedna z podstawowych atrakcji Nong Khiaw. Wejście na szczyt góry zajmuje od 1 do 1.5 h w zależności od kondycji wchodzącego. Trzeba wspomnieć, że jest to dość wymagająca wspinaczka. Krew, pot i łzy wynagradzają jednak przepiękne widoki na szczycie góry! Najlepiej wchodzić na szczyt z samego rana (wychodzimy po 6 rano, żeby być na szczycie po 7), albo tak żeby zdążyć na zachód słońca. Wejście o poranku daje nam szansę postania ponad chmurami, ale jest to dość ryzykowne. Chmury mogą utrzymywać się przez długie godziny. Na szczyt warto zabrać wodę, przekąskę, latarkę i środek na komary (bo po zachodzie słońca skubane rypią).

Popłynąć do Maung Ngoi

1.5 h drogi od Nong Khiaw leży jeszcze mniejsza i jeszcze bardziej turystyczna miejscowość Maung Ngoi. Kiedyś zjeżdżali tutaj ludzie spragnieni ciszy, spokoju i niesamowitych widoków gór. Teraz motywacja turystów się nie zmieniła, tyle tylko, że liczba “spragnionych” znacznie wzrosła.

Codziennie o godz. 9 z przystani odpływa łódka do Maung Ngoi. Cena biletu 25. tys. kipów. Nie da się wrócić do Nong Khawe jeszcze tego samego dnia. Najbliższy powrót o .

Wycieczki:

Do wyboru, do koloru:

Wycieczki Nong Khiaw.

Można wypożyczyć rower (ceny od 15 tys. kipów) i pojeździć po górzystej okolicy.

Jak dojechać:

Można dojechać busikiem 12, 15 albo 25 osobowym. Koszt: z Luang Prabang – 70 tys. W Nong Khiaw nie warto jechać tuk-tukiem ze stacji autobusowej do miasta.  Do mostu (czyli centrum miasta) jest jakiś kilometr.

Co potem?

Time Table Nong Khiaw

Rozkład jazdy busów. Nong Khiaw.

Potem można pojechać łódką do Maung Ngoi i kontynuować podróż.

Pojechać do Luang Prabang (40 tys. na dworzec północny, 50 tys. na południowy)

Pojechać do Luang Namhta.

 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply