Ameryka Południowa

Cusco

Cusco to była stolica Państwa Inków położona w dolinie Andów Peruwiańskich. Nazwa osady oznacza mniej więcej tyle, co „centrum, pępek świata”. Jest do doskonała baza wypadkowa dla wszystkich tych, którzy planują wycieczkę do Machu Picchu.

Luźne notatki z czerwonego zeszytu:

Rzeczą, która najbardziej zaciekawiła nas w Cusco była mała spelunka znajdująca się na przeciwko naszego taniego hostelu. Weszliśmy tam na chwilę i od razu przysiedli się do nas miejscowi amatorzy wyskokowych trunków. Nie ma co ukrywać, że za dużo turystów tu nie trafia, od razu staliśmy się więc atrakcją wieczoru. Po krótkiej rozmowie, około 60 letni barman postanowił pokazać nam zaplecze swojej knajpy i skrywane tam skarby. W pokoju, którego ściany oświetlała migocząca żarówka po podłodze latało kilkanaście świnek morskich nazywanych przez właściciela „conejos” (króliczki). Świnki są w Peru przysmakiem, nic więc dziwnego, że facet chciał pochwalić się swoim stadem. Kiedy zwierzątka nabiorą trochę ciała, trafią na tutejsze stoły i będą cieszyć podniebienia amatorów mięsa zwierząt domowych. Właściciel pokazał nam też, jak w wielkim osmolonym baniaku wyrabia chichę, którą serwuje swoim klientom. Chicha to rodzaj napoju alkoholowego wyrabianego przez Indian z rejonu Andów, który istniał już w czasach imperium Inków. Kiedyś ten nisko alkoholowy napój wyrabiany był z przeżutych przez człowieka ziaren kukurydzy. Zawarte w ślinie enzymy, wywołują fermentację i powodują, że mieszanka z ziaren kukurydzy zamieniają się w alkohol.

Wujek dobra rada:

Ceny biletów autobusowych z Limy do Cusco są znacznie droższe niż być powinny. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie grosza jest wyjazd do Arequipy, a później przesiadka do kolejnego autobusu tym razem do Cusco. Po ostrych targach na terminalu autobusowym udało nam się wynegocjować całkiem niezłą cenę za bilety tyle tylko, że w pakiecie dostaliśmy szparę w oknie, zepsuty telewizor na głową i stado much. Nie można mieć wszystkiego. 😉

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply